Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Kilo Verince Midemiz Küçülüyor Mu?

Aslında hayır ama size neden öyle hissettiğinizi açıklamaya çalışacağım. Midede “receptive relaxation” dediğimiz Türkçesi yaklaşık olarak “kabul edici gevşeme” olarak ifade edilebilecek bir mekanizma vardır. Yemekler mideye geldiğinde midenin üst bölümündeki kaslar gevşer ve daha fazla hacim için yer açar. Aslında mide yemek öncesi hacminin 5 katına kadar hacime izin verecek kadar gevşeyebilir.

Yapılan çalışmalar mide duvarında bulunan sinirlerin bu gevşemeyi kontrol edebildiğini göstermiştir. Kilo verdikten sonra midemiz daha zor gevşer ve daha az elastik hale gelir. Daha az miktarda gıda ile doyma hissi ve mide gerginliği oluşur. Bu durum aynı zamanda ghrelin ve leptin hormonlarının etkisiyle daha az iştah oluşmasına da bağlıdır.

Tüm bu nedenlerden ötürü açlık hissiniz veya doyma hissiniz değişir. Daha az hacimde gıda tüketerek aynı şişkinlik veya doyma hissini sağlayabilirsiniz. Aslında mideniz küçülmemiştir. Kilo vermeye bağlı hormonal değişiklikleriniz ve mide gevşemesinin azalması sonucudur.