Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Bariatrik Cerrahiye Uygun Bitkisel Protein Kaynakları

Proteinler vücutta yapıcı ve onarıcı olarak görev yapan organik bileşiklerdir. Proteinler, bariatrik cerrahi sonrası hayatın bir parçası olacaktır. Çünkü ameliyat sonrasında oluşan yaraların bir an önce iyileşebilmesi ve onarımı için ameliyatlı bireyin gerekli proteini vücuduna alması gerekmektedir. Ayrıca bariatrik cerrahi olanlar için kas kaybı kaçınılmazdır. Bu kas kaybını en aza indirgemek için uygun, yeterli ve yüksek kalitede protein alınması gereklidir. Ameliyat sonrası protein gereksinimi ise kişinin boyuna, kilosuna göre değişiklik gösterebilmekle birlikte bir çok kaynakta günlük 60-90 gram aralığında belirtilmiştir.

Protein destekleri dendiğinde akla ilk gelen besinler hayvansal proteinler(et, süt, yumurta vs.) olsa da bitkisel proteinlerin(kuru baklagiller, sebzeler vs.) de önemi atlanmamalıdır. Özellikle hayvansal protein tüketmeyen bireyler için bitkisel proteinlerin rolü kesinlikle göz ardı edilemez. Hayvansal proteinler, bitkisel proteinlerden farklı olarak bütün elzem aminoasitleri(dışarıdan alınması gereken aminoasitler) barındırmaktadır. Ancak bilinçli ve dengeli beslendiğiniz sürece, bütün protein ihtiyacınızı bitkisel kaynaklardan almanız yani bitkisel proteinleri de kombinasyon halinde tüketerek elzem aminoasitlerin tümünü bir araya getirmeniz mümkündür.

Ameliyat sonrasında bitkisel protein kaynakları; yasaklı bitkisel protein kaynakları ve tüketilmesinde sakınca olmayan bitkisel protein kaynakları olmak üzere iki ayrı başlık altında incelenir.

 

YASAK OLAN BİTKİSEL PROTEİN KAYNAKLARI
-Kinoa

-Chia tohumu

-Karabuğday

-Bulgur

-Pirinç

-Makarna

-Beyaz ekmek

-Tam buğday ekmeği

Yukarıdaki besinlerin yasaklı listesinde olmalarının nedeni tüketildiklerinde mide içerisinde hacimlerinin büyümesidir. Yaraların iyileşmesi açısından negatif etki oluşturabilecekleri ve midede olması gerekenden fazla yer tuttuklarından dolayı ameliyatlı bireylere kesinlikle önerilmemektedir.

 

TÜKETİLMESİNDE SAKINCA OLMAYAN BİTKİSEL PROTEİN KAYNAKLARI
-Mercimek (200 gram pişmiş mercimek 18 gram protein içermektedir.)

-Kuru fasulye (200 gram pişmiş kuru fasulye 15 gram protein içermektedir.)

-Bezelye (200 gram pişmiş bezelye 14 gram protein içermektedir.)

-Nohut (200 gram pişmiş nohut 10 gram protein içermektedir.)

-Börülce (150 gram pişmiş börülce 12 gram protein içermektedir.)

-Taze fasulye (150 gram pişmiş taze fasulye 5 gram protein içermektedir.)

-Keten tohumu (1 yemek kaşığı keten tohumu 3 gram protein içermektedir.)

-Soya sütü (200 mL soya sütü 9 gram protein içermektedir.)

-Badem (25 gram badem 5 gram protein içermektedir.)

-Antep fıstığı (25 gram Antep fıstığı 4 gram protein içermektedir.)

-Brokoli (150 gram  pişmiş brokoli 5 gram protein içermektedir. )

-Ispanak (150 gram pişmiş  ıspanak 4 gram protein içermektedir.)

-Enginar (150 gram pişmiş enginar 4 gram protein içermektedir.)

-Kuşkonmaz (150 gram pişmiş kuşkonmaz 4 gram protein içermektedir.)

Yukarıda protein miktarlarıyla birlikte verilen bitkisel protein kaynakları ile ameliyat sonrasında protein ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

 

Diyetisyen Beste Külekçi