Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Detoks Diyetler Hakkındaki Gerçekler

Hangi detoks programını uyguluyorsanız ona göre yenmesi ve yenmemesi gerekenler listesi vardır. Bazıları sadece sıvı, bazıları sadece meyve ve sebzeden oluşur. Ortak özellikleri kısa süreli olmaları ve sürdürülebilir olmamalarıdır. Çoğu insan bu düşük kalorili beslenme sonrası kan şekeri düşüklüğü, kas ağrıları, halsizlik, sersemlik hissi, baş ağrısı ve bulantı yaşayabilir.  Aç kalacaksınız, zayıflık hissedeceksiniz. Detoks diyeti olsun olmasın böyle bir duruma ne kadar dayanabilirsiniz?

Detoksun cazibesi sizi temiz gıdalar tüketmeye çekmesi. Sebzeler, meyveler, doğal ürünler, işlenmemiş ürünler, yağsız proteinler. Bunları tüketmek tabii ki de gündelik hayatımızda karşımıza çıkan katkı maddeli, fazladan ilaçlarla büyütülmüş gıdaları tüketmekten daha iyidir.

Bu tarz diyetlerin  çok sert kuralları vardır ve besin çeşitliliği azdır. Aynı şeyleri tekrar tekrar tüketmeye sevk ederler.

 

Bağlı olduğunuz detoks programına göre muhtemelen uzun bir alışveriş listeniz olacaktır. Bunları tarif edildiği şekilde hazırlamak ve korumak için ayrıca bir çaba sarf etmeniz gerekecektir.Bazı detoks programları size kapsüller, tozlar, bitkisel ürünler, bağırsak temizleyicileri önerir. Bu ürünleri programın yazarının web sitesinden ücretsiz kargo ile ya da size tarif ettiği dükkandan kolayca alabilirsiniz. Hepsi de mucizevi etkilidir. Bir kurnazlık mı var acaba ?

Çoğunda egzersiz önerilmez.

Eğer amacınız kilo vermek ise detoks programı ile birkaç günde birkaç kilo verebilirsiniz. Üç beş gün sonra tekrar geri alacağınızı unutmayın. Hiçbir şeyi başarmamışsınızdır, sağlıklı bir yaklaşım değildir.

Eğer amacınız gerçekten detoks ise paranızı ve vaktinizi boşa harcamayın. Vücudumuz toksinlerden kurtulma konusunda tam bir uzmandır. Toksinler karaciğerinizde , böbreğinizde, kaslarınızda ya da başka bir organda birikmezler.

 

Vücudumuz için tek detoks programı işlenmiş , yüksek yağlı,  yüksek karbonhidratlı gıdalardan uzak durmaktır.

Detoks diyetlerin vücudumuzdaki herhangi bir organ üzerine iyileştirici etkisi yoktur.  Vücudumuzu sağlıklı ve temiz tutmanın bir çok yolu vardır ama detoks diyetler bunlardan biri olamaz.