Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Doğal seleksiyon hormonu sizi nasıl etkiliyor?

Doğal seleksiyon hormonu, Leptin nedir?

Doğada hayatta kalabilmek için temel ihtiyaç besin bulmaktır. Bizim besin bulmamız gerektiğini hatırlatan hormon “açlık hormonu” da denilen leptindir. Açlıktan ölmemizi engeller. Leptin yağ hücrelerinden salgınan bir hormondur. Görevi vücudumuzdaki yağ miktarını beynimize bildirmektir. Hipotalamusa etki ederek açlıktan ölmek üzere olduğumuzu mu yoksa hareketlerimizi  etkileyecek kadar kilo aldığımızı mı belirtir. Böylece acıktığımızda avlanır ya da besin peşine düşer, fazla kilo almamızı önleyerek te kolay av haline gelmemizi engeller. Sadece bu kadar da değil, üreme sağlığından kemik yapısına kadar, bağışıklık sisteminin düzenlenmesinden metabolizma hızımıza kadar bir çok mekanizmaya etki eder ve bunları düzenler.

 

Peki bu kadar etkili bir hormon olmasına rağmen neden çalışmıyor, kilo alıyoruz ? Buna leptin direnci diyoruz.   Aslında yağ hücreleriniz arttığında beyninize yine fazla olduğuna dair sinyal gidiyor, ama siz yemeye devam ettiğiniz için beyin leptinden gelen sinyali görmezden geliyor, sizin bu kadar çok yemenize neden olacak geçerli bir nedeniniz olduğunu dününüyor ve leptinden gelen sinyalleri dikkate almamaya başlıyor. Özellikle işlenmiş gıda, inflamasyon arttıcı gluten içeren gıdalar buna daha çok neden oluyor.

Leptin direnci nedir?

Şimdi düşünün , yağ oranınız çok, leptin çok, çok yiyorsunuz, e beyin buna inanmıyor, kulağını leptinden gelen sinyallere tıkıyor. Bunun yüzünden bir kaosa gidiyorsunuz o da şöyle:  Yağ oranınız çok, leptin çok, çok yediniz, beyin  yağ oranınıza değil yemenize inandı, sonra diyet yapmaya karar verdiniz, az yediniz, beyinin vücudun yağ oranı hakkında fikri yok çünkü ona inancını yediğiniz için kaybettiniz, acaba besin azaldığı için mi az yiyor diye düşünüyor ve ne yerseniz depolamaya başlıyor , enerji tüketiminizi azaltıyor. Çok yavaş kilo veriyorsunuz ya da bir süre sonra tekrar alıyorsunuz.  İşte bu YoYo diyet etkisi.

Leptin direnci her başarısız diyet sonrası artar. Beyninizi daha az enerjiye ihtiyacınız olduğunu inandırmak imkansız hale gelir.

Peki nasıl kırılacak leptin direnci?

En etkili yolu belkide aynaya bakmaktır. Kesin çözüm olmasa da ,işlenmiş gıdalardan uzak kalmak, lifli besinleri arttırmak, proteini daha çok tercih etmek, egzersiz yapmak leptin direncini kırmanıza yardımcı olacaktır. Burada sizi yemeye iten sebepleri iyi belirlemek , onlarla mücadeleye başlamak gerektiğini unutmamalıyız.

Kilo probleminiz varsa ve daha önce başarısız diyet hikayeleri mevcutsa, profesyonel yardım istememek kendinize yapacağınız en büyük kötülük olacaktır. Şöyle düşünün ; doğal seleksiyonda zayıf halka siz olacaksınız, gerek iş hayatı , gerekse aşk hayatında …