Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Erkeklerde Obezite Cerrahisinin Testosteron Seviyesi Üzerine Olumlu Etkileri Var Mıdır?

Erkeklerde obezite cerrahisinin testosteron seviyesi üzerine olumlu etkileri var mıdır?

Stanford Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre son zamanlarda çok sık uyguladığımız Tüp mide ameliyatının erkeklerde sadece kilo verme ve sağlıklı yaşam değil aynı zamanda testosteron seviyesinin de normale gelmesine neden olduğu tespit edildi.  Testosteron seviyesi düşük seyreden obezite hastalarında yapılan çalışmada tüp mide ameliyatı sonrası 12 ayda testosteron seviyeleri normale döndüğü izlendi.

Obez erkeklerde testosteron düşüklüğü cinsel hayatı kötü yönde etkilemekte  ve kardiyovasküler hastalık riskini arttırmaktadır. Vücudunuzdaki yağ hücrelerinde östrojene dönüşen testosteron , östrojenin kendi reseptörlerine bağlanmasına neden olmakta ve böylece testosteronun etkisi iyice azalmış oluyor. Ayrıca uzun süre testosteron düşüklüğü kas kaybına neden olmakta bu da hızlı yaşlanmaya sebep vermektedir.

Yapılan çalışmada 24 obez erkek hastanın ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dönemde serum DHEA ( testosteron öncüsü madde) , PSA ve testosteron seviyeleri karşılaştırılmış. Bu ölçümler ameliyattan önce , ameliyattan sonraki bir yıllık süre boyunca 3 ayda bir kontrol edilmiş.

Bir yıllık takip sonrasında ortalama VKİ leri 46’dan 31’e düşen hastalarda testosteron seviyesi normal düzeylerine çıkmış. Araştırma sonucunda obezite hastalığı olan erkeklerde tüp mide ameliyatının sadece sağlık üzerine olumlu etkileri değil aynı zamanda yaşam kalitesini de arttırdığı belirtiliyor.

Neden tüp mide ameliyatı olanlarda böyle bir çalışma yapıldığına gelirsek tüp mide son 10 yılda gastrik by-pass ameliyatının yerini alan daha kısa süren ve riskleri daha düşük bir ameliyat olması nedeniyle obezite tedavisinde altın standart bir tedavi haline gelmiş olmasıdır.

Bu ameliyatta midenin yaklaşık %75 ini çıkartıp mideyi dar bir tüp haline getiriyoruz. VKİ 35’in üzerinde ve ek hastalığı olan ya da VKİ 40 ‘ın üzerinde olan hastalar bu ameliyata uygun grubu oluşturmaktadır. Her ne kadar kadın ve erkeklerde obezite oranı yaklaşık olarak eşit olsa da erkekler tedavi olan grubun sadece %20 sini oluşturmaktadır.

Sonuç olarak eğer testosteron düşüklüğü ve kilo probleminiz varsa tedaviniz testosteron ilaçları değil zayıflama  yöntemleri olmalıdır. Tüp mide ameliyatı uzun süredir uygulanan güvenilir ve etkili bir tedavi yöntemidir.