Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Kahvaltının Mutlulukla İlgisi Olmalı !

Günün sadece ilk öğünü kilo vermenize ve gün içinde enerjinizi arttırmanıza yardımcıdır.

Sıklıkla kahvaltıyı atlıyor musunuz?  Belki işe geç kalmamak için, belki sabah kalkınca açlık hissetmemeniz için belki de kilo vermek için kahvaltınızı atlıyorsunuz. Nedeni ne olursa olsun güne kahvaltısız başlamak iyi bir fikir değil.Her zaman duyduğumuz bir söz vardır “kahvaltı günün en önemli öğünüdür” diye. İşte bunu doğruluğunu destekleyen 5 neden :

1)Kahvaltı vitamin ve minareller için iyi bir kaynaktır. Günlük ihtiyacımız olan çoğu vitamin ve minareli kahvaltı ile alabiliriz. Yumurta ve meyveleri katacağınız bir kahvaltı A, B, C vitaminlerinden zengin bir öğün yapmanızı sağlar.

2) İyi bir kahvaltı gün içindeki açlığınızı durdurur. Kahvaltıyı atlamak gün içinde daha fazla açlık yaşamınıza neden olur. Sabah kalktığınızda açlık hissetmeseniz bile kahvaltı yapmalısınız.

3) Bazılarımız kahvaltıyı atlayarak zayıflayacaklarını düşünürler. Bu ters tepen bir durumdur. Gün içinde daha fazla yemek arzulamanıza neden olur. Eğer vücudunuzun yakıtını sabah doldurmazsanız gün içindeki kaslarınızdaki glikojenden medet ummaya başlar. Enerjik hissetmenize engel olur. Kahvaltı gün içinde ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacaktır.

4) Kahvaltıyı atlamak kalp hastalıkları riskini arttırır. Kahvaltı yapmadığınız zaman gün içinde düşen enerjinizi kolay ulaşılabilir olan işlenmiş gıdalar ve yüksek şekerli gıdalardan karşılamaya çalışırsınız. Kahvaltıyı atlayarak kalp hastalıkları riskinizi %30 arttırırsınız.

5) Kahvaltıyı atlamak metabolizmayı yavaşlatır. Kahvaltı gün içinde daha fazla kalori yakmanızı destekler. Kahvaltı yapmadığınızda vücudunuz savunma mekanizması olarak mümkün olduğunca çok enerji depolamaya çalışacaktır.

Eğer diyet yapıyorsanız öğünlerinizin içeriklerine ve miktarlarına dikkat edin. Yapılan araştırmalar az az sık sık beslenmenin kan kolesterolünün düşmesine ve metaboliki dengeye işaret etmektedir.

Her sabah kahvaltıyla başlamak güne doğru yolda devam etmenizi sağlayacaktır. Sağlıklı kahvaltılıklar arasında değişik seçimler yaparak kahvaltınızdan daha da keyif almanızı sağlayabilirsiniz.