Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Leptin, Ghrelin Ve Kilo Verme

Hormonlarımız kilo vermede anahtar role sahiptir. Özellikle ghrelin ve leptin iştah ve açlık üzerine etkilidir. Sadece acıkmamızı değil aynı zamanda ne kadar yiyeceğimizi de belirlerler. Bu hormonların dengesizliği kilo vermeyi kazanılması çok zor bir mücadele haline getirir.

Biyolojinizin önüne geçemezsiniz. Kilo vermek isteyen biri yediklerine ve yaşam tarzına dikkat etmek zorundadır. Aksi takdirde ya kilo alırsınız ya da kilo vermeye karşı direnciniz artar.

LEPTİN

İştahınızı azaltan hormondur. Beyninize yeteri kadar yediğinizin, yeterli enerji aldığınızın sinyalini gönderir. Yani beynimize “doydum” der. Yağ hücrelerinden üretilir.

Obez bireylerde aynı insüline olduğu gibi leptine direnç gelişir. Beyin yeterli yediğimizin sinyalini alamaz. Kilo verdikçe leptin direnci düşer.

GHRELİN

Aç hissetmemizi sağlayan hormondur. Beynimize “açım” der. Ghrelin azalırsa daha az acıkırsınız ve yeme arzunuz azalır. Ghrelin seviyesi yemeklerden hemen önce en yüksektir ve yemek yedikten sonra 3 saat içinde düşer. Ne kadar yüksekse o kadar çabuk acıkırsınız. Bu yüzden uzun süren açlıklarda yeteri kadar düşmeyen ghrelin seviyesi daha çok ve daha uzun süre yemenize sebep olur.

Sadece beynimize aç olduğumuzu belirtmeyen ghrelin aynı zamanda vücudumuzdaki yağın nerelerde depolanacağına da karışır. Araştırmalar ghrelin seviyesi düşük insanlarda karın bölgesi yağlanmasının daha az olduğunu göstermiştir. Karın çevresindeki yağlanmayı arttırır, iç organların yağlanmasına neden olur. Bunun sonunda da karaciğer yağlanması ve insülin direnci dediğimiz durum oluşur.

Hafif egzersiz (30-60 dk yürüyüş) ghrelini arttırır, leptini azaltır. İstediğimizin tam tersi. Ama hafif egzersiz arasına yerleştirilmiş 30 saniyelik ağır egzersiz tempolarının ghrelin seviyesini düşürdüğü izlenmiştir. 30-60 dakikalık bir hafif egzersiz içinde 4-6 defa yapılan 30 saniyelik ağır egzersiz açlık hissinizi azaltmaya yardımcı olacaktır. Böylece spordan çıktığınız gibi yiyecek bir şeyler aramayacaksınız.

İnsan vücudu hala keşfedilmeye devam ettiğimiz bir mekanizmadır. Yaşam tarzımız küçük parçalara odaklanmamalıdır ama bu parçaların nasıl çalıştığı akılda tutulmalıdır. Kilo vermek için asıl yapılması gereken kalıcı yaşam tarzı değişikliklerine gitmektir. Bunları uygularken tıbbi danışmanlık almak başarınızı arttıracaktır.