Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Tüp mide ameliyatı sonrası 8 yorgunluk nedeni 

Vitamin ve Mineral Eksikliği

Ameliyat sonrasında kan seviyelerinin kontrol edilmesi çok önemlidir. Özellikle Demir, B12, B2 vitaminlerinin eksikliğine çok sık rastlanmaktadır. Doktorunuz gerekli bulursa bu ve diğer vitamin ve mineral takviyelerini kullanabilirsiniz.

Yeterli Kalori Almamak

Yiyecekler, vücut için gerekli temel enerjiyi yani kaloriyi sağlar. Ameliyat sonrası yaşam tarzı değişikliği çok önemlidir. Bu değişimlerin başlıcası ise yeterli ve dengeli beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmektir. Yetersiz kalori açığını kapatmak ile bahsedilen ise yüksek kalorili besin değeri düşük yiyecekler değildir. Alınan kalorilerin yüksek proteinli gıdalardan, sebze ve meyvelerden, kuru baklagillerden, sağlıklı yağlardan alınmasına özen gösterilmelidir.

Yaraların İyileşme Süreci

İyileşme süresince vücut normalden fazla enerji harcayacaktır. Bu süreçte doktorunuzun tavsiyelerine uymanız çok önemlidir. Tavsiyelere uyduğunuz sürece en kısa zamanda iyileşecek ve yorgunluk hissiniz ortadan kalkacaktır.

Yeterli Su İçmemek

Su vücudumuzun işlevselliğini sağlar. Susuz kalan bir vücut işlevlerini yerine getiremeyecek, enerjisiz kalacak ve yorgun hissetmenize neden olacaktır. Ancak ameliyat sonrası katı-sıvı ayrımı kuralı kesinlikle unutulmamalıdır. Su tüketimi ana öğünlerden 30 dakika önce ve 30 dakika sonra yapılmalıdır.

Yetersiz Protein Alımı

Protein, bariatrik cerrahi sonrası en önemli makro besin ögesidir. Yaraların iyileşmesinde çok büyük bir rol oynamaktadır. Yaraların hızlı iyileşme durumu da enerji kaybının daha hızlı önüne geçmeyi sağlar. Bu yüzden öğünlerde protein kaynaklarına ağırlık verilmelidir. Her gün yaklaşık olarak 60-90 gram protein yenmelidir. Et, yumurta, süt, baklagiller ve ekstra protein takviyesi ile bu ihtiyaç karşılanabilir.

Çok Az veya Çok Fazla Uyku

Bariatrik cerrahi ameliyatından sonra yorgunluk hissetmede uyku çok büyük bir rol oynar. Uyku düzeni elbette her birey için değişiklik gösterebilir. Yeteri kadar uyumayan ya da olması gerekenden fazla uyuyan bir birey gün içerisinde yorgunluk hissedecektir. Bu konuyla ilgili rutinlerin düzene sokulması oldukça önemlidir.

İlaç Kullanımı

Kullanılan bazı ilaçlar yorgunluğa neden olabilir. Herhangi bir ilacı kullanmaya başlamadan, kullanmayı kesmeden veya değiştirmeden önce mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Çok Fazla Egzersiz Yapmak

Yorgun hissetmenin bir başka nedeni de çok fazla ve yoğun egzersiz yapmak olabilir. Çok yoğun antrenmanlardansa daha az yoğun ve süresi uzatılmış egzersizler gün içerisindeki yorgunluğunuzun önüne geçecektir. Egzersizi desteklemek için uygun miktarda kalori almamanız da yorgun hissetmeniz için bir neden olabilir.

 

Diyetisyen Beste Külekçi