Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Obezite Cerrahisi Sonrası Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi, bariatrik cerrahi geçirenlerde sık rastlanılan ve can sıkıcı bir durumdur. Hastalarımızın hedeflediğimiz kiloya inmesini ve hala güzel saçlara sahip olmalarını isteriz. Bariatrik cerrahi sonrası olan saç dökülmesine “Telogen Effluvium” denir. Saçın normal evreleri ile alakalı bir durumdur.

İnsan saçı iki ana büyüme evresi gösterir. İlk evre “anajen” evresidir. Herhangi bir zamanda saçlarımızın %90 ı bu evrededir. Büyüme evresidir. İkinci evre “telojen” evresidir. Herhangi bir zamanda saçlarımızın %10’u  bu evrededir. Bu evre saç foliküllerimizin dinlenme evresidir. Normalde 1-6 ay arası sürer. Dinlenme evresindeki saç kökü büyüme evresine geçtiğinde saçını döker, eski saç dökülür, yeni saç çıkmaya başlar. Anajen saçlar zararlı birçok etkene karşı dirençlidir. Telojen dönemdeki saçlar ise göreceli olarak, saçı etkileyebilecek etkenlere karşı daha az dirençlidir.

Saç telinin anajen fazdan, telojen faza geçmesinin en önemli nedeni çeşitli stres faktörleridir. Bu stres faktörlerinin yanı sıra, çok yüksek vücut ısısı, çeşitli enfeksiyonlar, travma, ani ve fazla derecede kilo kayıplarına neden olabilecek hastalıklar (kanser, karaciğer hastalıkları, vb.), hormonel bozukluklar, ameliyata bağlı katabolizma, şok diyetler, anoreksi, yetersiz protein alımı, demir veya çinko eksiklikleri, ve bazı ilaçlar kullanımları da saç teli ömrünün kısalmasına neden olabilmektedir.

Bariatrik cerrahi sonrası telojen evresindeki saç köklerinin sayısı artar. Anajen dönemdeki bir saç zamanından önce telojen döneme geçer. Bu dönemde saç kaybı % 50 den azdır. Tüm saçlı deride azalma yanında incelme söz konusudur ve bir sure sonra saç yoğunluğu eski haline gelmektedir. Özellikle şakak bölgelerinde belirgin olabilir.  Elinize saç öbekleri gelebilir.

 

Ne yapmalıyız ?

  • Öncelikle rahat olun, çok nadiren 6 aydan uzun sürer
  • Doktorunuzla saç dökülmeniz hakkında konuşun, beslenme durumunuz veya hormonal durumunuz bilinmeli
  • Daha çok protein alacağım diye doktorunuzun söylediğinden daha fazla besin tüketmeyin
  • B vitamini, folat, çinko ve biotin takviyesi kullanabilirsiniz
  • Demir eksikliği mevcutsa düzeltilmelidir
  • Omega 3 (balık, deniz mahsulleri, ceviz, keten tohumu, badem, fındık, soya filizi, kuru fasulye, nohut, yeşil yapraklı sebzeler) tüketimini arttırın

 

Saç dökülmesi obezite cerrahisi sonrası istenmeyen bir durumdur. Maalesef oluşmasını önleyebilecek kesin bir yöntem yoktur. Fakat oluştuktan sonra mevcut durumun tespiti ve gerekli desteklerin verilmesi gerekebilir. Obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesi 1 yıldan uzun sürüyorsa saç dökülmesinin diğer nedenleri araştırılmalıdır.