Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Şekeri Bıraktığında Gerçekleşen 5 İnanılmaz Olay

  1. Enerjiniz artar. İronik bir şekilde halsizlik hissettiğimizde şekere yöneliriz, aslında tüm bu ekstra aldığımız şeker olmadan da enerjinizin yüksek kalacağını garanti edebilirim. Fazladan tükettiğimiz şeker vücudumuzun enerji seviyesini maksimumda tutmamıza engel oluyor aslında. Şekerden uzaklaştığınız zaman kan şekeriniz ne yükselecek ne de düşüşe geçecektir. Böylelikle özellikle öğleden sonra yaşadığınız “çökme hissi” git gide sizi terk edecektir.
  2. Kilonuz sabitlenir. Şeker tüketmek daha fazla şekere can atmanıza neden olacaktır. Bu da fazladan aldığınız bir sürü kalori demek. Çoğu kolay ulaşılabilir şeker kaynağı yanında ya yüksek yağ ya çok yüksek şeker ya da içinde bir sürü katkı maddesini de yanında getirir. Tabii ki meyveler bunun dışında kalıyor. Şekerle aldığınız her kalori başka bir kaloriyi çağıracaktır. Şeker tüketmeyi bıraktığınızda tüm bu fazla kalorilerden kurtulmuş olacak ve zaman içinde kilonuzun sabit bir çizgide seyrettiğini göreceksiniz.
  3. Bağırsaklarınız daha düzgün çalışır. Eğer bağırsaklarınızın dili olsaydı ne istediklerini sorduklarımızda bize iki cümle ile cevap verirlerdi: “Daha fazla su ve lif. Katkı maddesi olan gıda tüketme”. Şekeri bıraktığımızda bağırsakların o katkı maddeli şekerli gıdaları vücudunuza katabilmek için sarf ettikleri ekstra çaba ve yapısal değişiklik zaman içinde azalacak. Bağırsaklarınız normal yapısal hallerine ve çalışma düzenine girecektir. Daha fazla tuvalete çıkmaya başlayabilirsiniz, bu normal bir durumdur.
  4. Şeker isteğiniz azalır. Gerçek şudur ki “şeker şekeri çağırır”. Alışkanlıklarınız değiştirdiğinizde git gide daha az şekerli gıda yeme ihtiyacı veya hayali kuracaksınız. Tükettiğiniz meyvelerde bol miktarda ham şeker bulunmaktadır. Zamanla alışacağınız bu tattan sonra tüketeceğiniz şekerli gıdalar (kek, pasta, çikolata vb.) ağızınıza aşırı bir şeker tadı verecek, bu tadu duyunca şok olacaksınız. Daha önce nasıl bu kadar şekerli yediğnize inanamayacaksınız.
  5. Cildiniz daha sağlıklı görünür. Şekeri hayatından çıkaran çoğu insan cildinin çok daha sağlıklı göründüğünü belirtmektedir. Muhtemelen şeker cildinizi içten dışa doğru bozuyordu. Acaba o kadar akne ve sivilce nereye gitti? Yıllarca cilt güzelliği için kullanıdığınız kozmetiklere gerçekten gerek var mıydı?