Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Yaşam Sürenizi Belirleyen Ölçü: Bel Çevresi

Sağlıklı vücut kitle indeksi sınırları (VKİ) dahilinde bile olsanız eğer karın çevreniz genişse artmış hastalık riskleriyle karşı karşıyasınız demektir. Karın çevresinde fazla yağlanması olan biri normal VKİ sınırları içinde bile olsa ölüm riski aynı VKİ değerinde karın çevresi normal değerlerde birinden %22 daha fazladır. VKİ ne göre obez olan bir bireyde karın çevresi normal oranlarda ise bu oran %13 tür.

Karın çevresinde artmış yağ oranı sonucunda santral obeziteden bahsederiz. Bu gruptakiler normal VKİ de olsalar bile kalp hastalıklarına yakalanma riski %25 fazladır. Hem santral obezite hem de VKİ ne göre obezite beraber varsa kalp hastalıklarına yakalanma riski %56 ya kadar çıkmaktadır.

VKİ boy ve kiloya dayalı vücudumuzdaki yağlanma hakkında tahmini bir sonuç veren hesaplama yöntemidir.

Bel-kalça oranı karın çevrenizin yağlanmasının fazlalığını hesaplar. Bel çevrenizin kalçanızın çevresine ölçümü ile hesaplanır. Düz bir zeminde dik bir şekilde vücudunuzu kasmadan durduğununuzda, bel çevreniz son kaburga kemiği ile kalça kemiğinin en üst kısmının ortasından veya daha basit bir yöntem ile göbek deliği üzerinden mezuranın tam bir tur sarılması ile ölçülür. Ardından aynı pozisyonda mezura kalçanın en geniş kısmından çok sıkmadan geçirilir. Bulduğunuz değer sizin kalça ölçünüzdür.

 

Bel kalça oranı hesaplama formülü : Bel Ölçüsü (cm)/Kalça Çevresi (cm) şeklindedir.

Kadınlarda bu oran 0.85’ten büyük ise, erkeklerde 0.90’dan büyük ise uyarıcı değerlere ulaşmış demektir. Yapılan çoğu çalışma şunu göstermiştir ki bel-kalça oranı yüksekliği ek hastalıkları arttırmaktadır.  Bu gruptakiler karın çevresindeki yağlanmayı azaltmaya çalışmalıdır.

Maalesef ne kadar egzersiz yaparsak yapalım sadece karın çevresini azaltacak bir özellikli egzersiz yoktur. Yaktığınız kaloriler vücudunuzun tamamından orantılı bir şekilde yağ oranının azalmasına neden olur. Bu ne demektir? Göbek en son erir. Sadece egzersiz ile bunu başarmak neredeyse imkansızdır. Kollarınız bacaklarınız incelse bile karın çevreniz hala daha yağlı bölge olma özelliğini koruyacaktır.  Bel-kalça oranını normale çekmek için her kilo problemi olana bahsettiğimiz gibi yaşam tarzında değişiklik yapmak şarttır.

Günümüz sağlık teknolojisinde fazla VKİ ya da yüksek bel-kalça oranı olanlarda yaşam tarzını değiştirici yaklaşımlar güvenle uygulanabilmektedir ve başarı oranları yüksektir.