Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Mide Balonu

blank

Mide Balonu

Mide balonu obezite tedavisinde sıklıkla kullanılan operasyonlardan biridir. Obezite özellikle son yıllarda gittikçe artan ciddi anlamda sağlık sorunlarına sebep olan bir durumdur. Ancak obezitenin alternatif tedavisi günümüzde farklı yollarla yapılmaktadır. Ancak tam anlamıyla bir operasyon değildir. Endoskopi yöntemi ile mide içine bir balon yerleştirilir ve orada şişirilir. Dolayısıyla midede sürekli bir tokluk hissi yaratması hastada zayıflamaya sebep olur. Ancak çok fazla kilolu olan hastalarda belli oranda kilo verdikten sonra mide balonu takılması önerilmektedir. Ortalama 6 ay gibi bir süre midede kalarak 6 ay sonunda çıkartılmaktadır.

Mide Balonu Fiyatları

blankDiğer bir adı gastrik balon olan mide balonu kısa sürede gerçekleştirilen endoskopik olarak yapılan ve sedasyon anestezisinin yeterli olduğu işlemlerden biridir. Bazı durumlarda hastaya hafif sedasyon verilerek gerçekleştirilir. Ancak bu belli bir süre midede kalmak koşuluyla yapılan işlemlerden biridir.  Yaklaşık olarak 6 ay ile 1 yıl arasında bir süre midede kalmaktadır. Mide balonu takılmasının mantığı hastanın yaklaşık olarak 1 yıl gibi bir sürede beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi bu süre içinde kilo vermesi hedeflenmektedir.  Birçok hastada bu yöntem oldukça etkili olmaktadır. Mide balonu fiyatları ve çeşidine göre ve uygulamanın hangi hastanede hangi hekim tarafından yapılacağına göre değişiklik gösterir. Bu konuda en doğru bilgi ilk muayene de takılabilecek durumda olup olmadığınızı öğrenmek ve bu konuda uygulamayı yapacak olan hekimden bilgi almaktır.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu günümüzde sıklıkla tercih edilen risk içermeyen obezite tedavilerinden biridir.  Diğer bir adı gastrik balondur. Cerrahi bir işlem değildir ancak hastaya hafif anestezi verilerek endoskopik olarak gerçekleştirilir. Bu yöntem mide içine bir balon yerleştirdikten sonra şişirmek suretiyle uygulanır.  Burada mantık midenin daha erken dolması dolayısı ile tokluk hissinin daha kısa sürede gerçekleşmesidir. Ancak geçici bir yöntemdir.

Mide Balonu Yaptıranlar

Mide balonu cerrahi bir operasyon olmayan ve son yıllarda en fazla tercih edilen obezite tedavilerden biridir.  Mide balonu hastanın beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi ve bu süreçte tokluk hissi yaşarken 6 ay ile 1 yıl arasında 10 ile 25 kilo kadar kilo vermesini sağlayabilecek bir uygulamadır. Günümüzde sıklıkla kullanılan 4 çeşit mide balonu vardır:

blank

  • Elipse yutulabilir mide balonu
  • 6 aylık mide balonu
  • 12 aylık mide balonu
  • Ayarlanabilir mide balonu

Mide balonunun takılabilmesi için öncelikle hastanın 18 yaşını doldurmuş ve 70 yaşından büyük olmaması gerekir. Aynı zamanda vücut kitle indeksi 27’nin üzerine olanlara takılmaktadır.  Ayrıca zayıflamak isteyip ancak mide operasyonu olmak istemeyen hastalara, kısa sürede zayıflamasını sağlayabilen bir alternatif metot olarak önerilmektedir.

Mide Balonu Kullanıcı Yorumları

Mide balonu son yıllarda obezite tedavilerin de sıklıkla tercih edilen işlemlerden biridir.  Genellikle tercih edilme sebebi ise hiçbir risk içermemesidir.  Aynı zamanda mide balonu taktıran hastalar ve bununla ilgili internet yorumlarına bakıldığında kısa sürede daha önce veremediği kiloları veren ve bir diyet ve beslenme alışkanlığı geliştiren hastalarda son derece olumlu sonuç vermektedir.  blank

Mide balonu taktırmaya karar veren hastalar ilk görüşmede, doktorun taktırmasında hiçbir sakınca bulunmaması durumunda gerçekten doğru karar verdiklerini anlamaktadır. Çünkü aşırı kilo kişilerde yalnızca fiziksel olarak sıkıntı yaratmakla kalmıyor aynı zamanda ciddi anlamda sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor. Diyabet riski, KOAH riski özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren hastalarda çok daha fazla risk oluşturmaktadır.  Fazla kilolardan kurtulmak aynı zamanda sağlığınızı geri almak anlamına geliyor.  Hem bir operasyon olmaması hem de son derece sağlıklı olması ve risk oluşturmaması açısından tercih edilebilir uygulamalardan biridir.

Mide Balonu Taktırmak İsteyen Hastalar

Mide balonu taktırmak isteyen kilolu hastalar öncelikle bu konuda kendilerinin karar vermesi en doğru olandır. Mide balonu taktırmadan önce kendinize güvenmeniz son derece önemlidir.  Bu bir tedavi sürecidir. Öncelikle bu uygulamayı yaptıracağınız hekime güvenmeniz ve hekimi doğru seçmenimiz son derece önemlidir. Mide balonu taktırdıktan sonra doktorun önerilerini hayata geçirdiğiniz durumda ciddi anlamda kilo vermeye başlayacak, hem fiziksel olarak olumlu değişikliği gözlemleyeceksiniz hem de sağlığınızın geri geldiğini fark ettiğinizde ne kadar doğru bir karar verdiğinizi anlamış olacaksınız.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Mide balonu taktırma işlemi cerrahi bir operasyon değildir. Mide balonunun mideye yerleştirilmesi işlemi endoskopi denilen ışıklı bir kamera yardımı ile mideye girilerek 08-12 milimetre olan yemek borusundan geçecek esnekliğe sahiptir. Uygulama sırasında hastaya hafif sedasyon verilerek işlem gerçekleştirilir. Hasta bu süre içinde hiçbir acı ve ağrı hissetmez. Yapılan işlemleri dahi hatırlamaz. Doktorun midede herhangi bir sakınca oluşturabilecek bir rahatsızlık gözlemlemediği takdirde endoskopi çıkartılarak balon mideye yerleştirilir.  Yaklaşık olarak balonun midye yerleştirme işlemi 10-15 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirir.