Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

ARTICLES

 • Tüp mide ameliyatı sonrası 8 yorgunluk nedeni 

  Vitamin ve Mineral Eksikliği Ameliyat sonrasında kan seviyelerinin kontrol edilmesi çok önemlidir. Özellikle Demir, B12, B2 vitaminlerinin eksikliğine çok sık rastlanmaktadır. Doktorunuz gerekli bu..

  MORE
 • Doğal seleksiyon hormonu sizi nasıl etkiliyor?

  Doğal seleksiyon hormonu, Leptin nedir? Doğada hayatta kalabilmek için temel ihtiyaç besin bulmaktır. Bizim besin bulmamız gerektiğini hatırlatan hormon "açlık hormonu" da denilen leptindir. Açlıkt..

  MORE
 • Obezite “sosyal bulaşıcı” hastalık

  Obezite bulaşıcı mı? Şu cümleyi defalarca okuduk belki de : Obezite son yıllarda giderek artan oranda görülen bir sağlık sorunudur. İşte bu cümle içinde düşünmemiz gereken bir soru var. Bu kadar h..

  MORE
 • Test: Duygusal sebeplerden mi yemek yiyorum?

  Obezite cerrahisi geçirdiniz ama yiyemediğiniz için mutsuz mu hissediyorsunuz? Aşağıdaki listeye bir göz atın ve size uygun gelenleri belirleyin. Yemek yeme konusunda hep kendimi suçlu hissett..

  MORE
 • Tüp Mide Ameliyatına Nasıl Hazırlanmalıyım?

  Tüp mide ameliyatı hayatınızı çok ciddi olarak değiştirir. Ameliyatı düşünürken şunlarla başlayın: Konsültasyon için randevu alın. Doktorla buluşmanıza şunları hazırlayın: Ebeveynlerinizin ..

  MORE
 • Bariatrik Cerrahi Sonrası 6 Temel Beslenme Hedefi

  1. SAĞLIKLI BESLENMEYİ YAŞAM TARZI HALİNE GETİRMEK Ameliyat sonrası beslenme 2 ayrı başlık altında değerlendirilir: ne yediğiniz ve nasıl yediğiniz. Bu başlıkta ne yediğinize odaklanacağız. Burada ..

  MORE
 • Beden Algısı Sizi Nasıl Etkiler?

  BEDEN ALGISI Beden algısı, bedenimizi zihnimizde nasıl şekillendirdiğimiz, bedenimizin bize nasıl göründüğüdür. Benlik saygısı ve beden algısı birbiriyle yakın ilişkili olan kavramlardır ve nede..

  MORE
 • Bariatrik Cerrahiye Uygun Bitkisel Protein Kaynakları

  Proteinler vücutta yapıcı ve onarıcı olarak görev yapan organik bileşiklerdir. Proteinler, bariatrik cerrahi sonrası hayatın bir parçası olacaktır. Çünkü ameliyat sonrasında oluşan yaraların bir an ön..

  MORE
 • Beyin Detoksu: Oruç

  Ramazan ayının gelmesiyle birlikte vücuda besin alımının azalması ve uzun bir süre aynı saatlerde yemek yemeye alışılması, aslında ilk günlerde zor gibi görünse de orucun vücutta yarattığı düzene kısa..

  MORE
 • Yeni Bir Organ: Mikrobiyota

  İnsan vücudundaki bağırsak bakterileri yaklaşık 1 kg ağırlığındadır. Bu bakteriler bağırsak mikroflorasını oluşturur ve konakçı ile birlikte varlığını devam ettirir. Bağırsak kanalındaki mikrobiyal de..

  MORE
 • Kahvaltının Mutlulukla İlgisi Olmalı !

  Günün sadece ilk öğünü kilo vermenize ve gün içinde enerjinizi arttırmanıza yardımcıdır. Sıklıkla kahvaltıyı atlıyor musunuz?  Belki işe geç kalmamak için, belki sabah kalkınca açlık hissetmemeniz ..

  MORE
 • Obezite Ve Tiroid İlişkisi

  Obezite günümüzde gitgide artan bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. Tiroid hastalıkları ülkemizde zaten oldukça fazla gözükmektedir. Obezitenin şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi birçok hastalığa yo..

  MORE
 • Kilo Vermeyi Engelleyen Vitamin Eksiklikleri

  Vitaminler hücrelerimizin yenilenmesi ve enerji üretimimiz için zorunlu maddelerdir. Vücudumuz  vitaminleri kendiliğinden üretemez. Bu yüzden sağlığımız için gerekli olan vitaminleri ya yediğimiz yiye..

  MORE
 • Obezite Cerrahisi Sonrası Saç Dökülmesi

  Saç dökülmesi, bariatrik cerrahi geçirenlerde sık rastlanılan ve can sıkıcı bir durumdur. Hastalarımızın hedeflediğimiz kiloya inmesini ve hala güzel saçlara sahip olmalarını isteriz. Bariatrik cerrah..

  MORE
 • Detoks Diyetler Hakkındaki Gerçekler

  Hangi detoks programını uyguluyorsanız ona göre yenmesi ve yenmemesi gerekenler listesi vardır. Bazıları sadece sıvı, bazıları sadece meyve ve sebzeden oluşur. Ortak özellikleri kısa süreli olmaları v..

  MORE
 • İnsülin Direnci Nedir?

  İnsülin direncinden bahsedildiğini muhakkak duymuşsunuzdur. Hatta belki sizde olduğu bile söylendi. Peki insülin direncinin tam olarak ne olduğunu merak ettiniz mi? İnsülin, kan şekerinin ayarlanma..

  MORE
 • Moda Geçer Sleeve Kalır

  Aslında bu cümle “moda geçer stil kalır” şeklinde akıllarda yer etmiştir. Fakat son dönemlerde görsel ve basılı yayın organlarda sıkça gördüğümüz moda diyetler, kilo verdiren moda yiyecekler aklıma ge..

  MORE
 • Yaşam Sürenizi Belirleyen Ölçü: Bel Çevresi

  Sağlıklı vücut kitle indeksi sınırları (VKİ) dahilinde bile olsanız eğer karın çevreniz genişse artmış hastalık riskleriyle karşı karşıyasınız demektir. Karın çevresinde fazla yağlanması olan biri nor..

  MORE
 • Leptin, Ghrelin Ve Kilo Verme

  Hormonlarımız kilo vermede anahtar role sahiptir. Özellikle ghrelin ve leptin iştah ve açlık üzerine etkilidir. Sadece acıkmamızı değil aynı zamanda ne kadar yiyeceğimizi de belirlerler. Bu hormonları..

  MORE
 • Şeker Ve Dopamin İlişkisi

  Şeker karbonhidrat molekülünü tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Yiyecek ve içeceklerin çoğunda bulunur. Satın aldığımız tatlı ürünlerin etiketlerini kontrol edin. “glukoz, früktoz, sükroz, malt..

  MORE
 • Öğleden Sonra Uyuşukluğu ! Size De Oluyor Mu?

  Öğle yemeğinden sonra, saat 2 ile 4 arasında dikkatinizi toplayamadığınız, halsiz hissettiğiniz, uykusuzluk çektiğiniz bir dönem yaşıyorsanız siz de bizdensiniz. Peki bunu nasıl önleyebiliriz. Aşağıda..

  MORE
 • Hazır Mısın ? Şekerle Vedalaşma Vakti Geldi.

  Şeker bağımlılığı uyuşturucu bağımlılığı gibi değildir. Uyuşturucu bağımlılarında kullanılan cold turkey* yaklaşımı şeker bağımlılarında çoğu zaman işe yaramaz. Hızlı ve akılcı bir başlangıç şekersiz ..

  MORE
 • Şekeri Bıraktığında Gerçekleşen 5 İnanılmaz Olay

  Enerjiniz artar. İronik bir şekilde halsizlik hissettiğimizde şekere yöneliriz, aslında tüm bu ekstra aldığımız şeker olmadan da enerjinizin yüksek kalacağını garanti edebilirim. Fazladan tükettiğ..

  MORE
 • Obezite Bir Seçim Değildir.

  Hazır gıda, egzersiz eksikliği, uyku eksikliği, stres ve kilo verdiren ilaçlar obezite üzerindeki modern etkilerdir. Yağ hücrelerinin aşırı birikimi hormanal bir  dengesizliğe ve dengesiz beyin sin..

  MORE
 • Diyet İşe Yaramazken Zayıflama Ameliyatları Nasıl İşe Yarıyor?

  İşin aslı yaşam tarzınızı değiştirmeye zorlamayla oluyor. Yıllarca yanlış beslenmenin ceremesini sadece dizleriniz , vücudunuz değil ama asıl beyniniz çekiyor. Beyin de bunu size fazlasıyla ödetiyor s..

  MORE
 • Kilo Verince Midemiz Küçülüyor Mu?

  Aslında hayır ama size neden öyle hissettiğinizi açıklamaya çalışacağım. Midede “receptive relaxation” dediğimiz Türkçesi yaklaşık olarak “kabul edici gevşeme” olarak ifade edilebilecek bir mekanizma ..

  MORE
 • Erkeklerde Obezite Cerrahisinin Testosteron Seviyesi Üzerine Olumlu Etkileri Var Mıdır?

  Erkeklerde obezite cerrahisinin testosteron seviyesi üzerine olumlu etkileri var mıdır? Stanford Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre son zamanlarda çok sık uyguladığımız Tüp mide ameliyatının ..

  MORE

Am I a Candidate?

Body Mass index (BMI)=Body mass index is a parameter that indicates whether an adult person's weight is normal for his or her height.

Contact Us!

Op. Dr. Fırat Tutal Answering Your Questions..