Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Gluten ve Hassasiyet

blank

Gluten, buğday, arpa ve çavdar gibi belirli tahıl tanelerinde doğal olarak bulunan (resmi olarak prolaminler olarak bilinen) bir depolama proteinleri ailesidir. Eğer gluten hassasiyetinizin olduğunu düşünüyorsanız bunu anlamak için yalnızca tahıl yemeyi  bırakıp 30 gün sonra kendinizi daha iyi hissedip hissetmediğinize bakmanız yeterlidir. Gluten hassasiyetini teşhis etmek zor olabilir çünkü çoğu insan artık göz ardı edemeyeceği semptomlar görene kadar veya gluten kaynaklı bir hastalığı yakalayıncaya kadar bir doktora gitmeyi ihmal eder. Sizde veya ailenizde glüten hassasiyetine kalıtsal yatkınlık varsa , tedaviye ne kadar çabuk başlarsanız o kadar iyi olur.

Gluten yalnızca buğdayda , arpada ve çavdarda bazen de yulafta bulunmaz.  Gluten tek tip bir protein değildir, daha geniş bir protein ailesidir. Her çeşit tahılda bir ya da birden fazla gluten tipi bulunur.

Süt ve süt ürünleri de gluten içerdiği için bulgulara göre süt bağışıklık sistemi tarafından gluten gibi algılanıyor, bu yüzden gluten hassasiyetiniz varsa bağışıklık sisteminiz süte tepki gösterebilir.  İşlenmiş glutensiz gıdalarda güvenli olmayabilir. Bu yiyecekler genellikle bir çok tahıl ve soya barındırır, gluten hassasiyeti olan insanların buna tepki göstermesi muhtemeldir. Gluten içeren gıdaların ne kadar kısıtlanacağı kişiye özeldir. Kontrolsüz beslenme zarar verebilir. Gluteni tamamen hayattan çıkarmak çok mümkün olmasa da porsiyonlara dikkat ederek beslenmek ve oldukça uzak durmak çok büyük önem taşır.

Eğer glutene hassasiyetiniz yüksekse , kaynağı ne olursa olsun her çeşit glutene aynı şekilde tepki vermeniz muhtemeldir. Her bireyin tepkilerinde büyük değişiklikler olabilir fakat bütün tepkilerin ortak noktası hassasiyet ve ağrı olabilir. Bu yüzden besinleri tükettikten sonra oluşabilecek semptomlara dikkat etmek gerekir.

blankUzak Durulması Gereken Besinler :

Buğday, arpa, çavdar, yulaf ,kepek veya beyaz un ile yapılmış ekmek  her türlü hamur işi

Makarna, şehriye, erişte

Bulgur ile yapılmış yiyecekler

Hazır Salça, kuskus, mantı , hamburger ekmeği, galeta, galeta unu

Pizza, simit, tarhana, irmik, boza

İşlenmiş etler

Krema ve kremalı soslar

Ketçap ve hazır çorbalar

blankGluten İçermeyen Gıdalar

Sebze Grubu

Kıvırcık, Marul, Ispanak, Pazı, Rezene, Turp, Salatalık

Brokoli, Kabak, Karalahana , Beyaz Lahana, Bezelye

Domates , Brüksel Lahanası, Kuşkonmaz, Yeşil Fasulye , Maydanoz, Dereotu, Tere

Enginar, Kereviz, Turp, Kırmızı Biber, Yeşil Biber

 

Meyve ve Kuruyemiş Grubu

Meyve ve kuruyemişler glüten içermez.

Tahıl Grubu

Beyaz pirinç ve Siyah pirinç , Karabuğday

Kinoa, Chia , Teff tohumu

Yağ Grubu

Saf zeytinyağı, Susam Yağı

Avokado ve badem yağı

Protein Grubu

Yumurta , Balık, Deniz ürünleri, Kırmızı et , Beyaz et , Av hayvanları

Baklagiller

Nohut, Bezelye , Mercimek, Fasulye , Börülce , Barbunya