Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Obezite Cerrahisi

obozite cerrahisi

Obezite Cerrahisi

Obezite cerrahisi ile daha önce kilo vermekte zorluk çeken hastalar hızla kilo verir.  Kilolu hastaların kilo verme çabalarına rağmen istedikleri sonucu elde edememeleri durumunda obezite cerrahisi ile hastanın sindirim sistemine cerrahi müdahalede bulunulması işlemidir.  Obezite cerrahisinin sonuçları itibarıyla başarılı operasyonlardır.  Ancak hastanın yaptırdığı operasyon hakkında bilgi sahibi olması ve farkında olması gerekir. Çünkü hastanın operasyondan sonra ciddi anlamda beslenme ve egzersiz yapması gerekir. Ancak daha sonraki dönemlerde hastanın kilo koruması yapabilmesi için mutlaka bir beslenme programı uygulaması ve bunu hayata geçirmesi şarttır.  Obezite cerrahisi sonrasında hasta hızla iyileşir ve günlük yaşamına dönebilir.  Ancak ameliyattan hemen sonra sıvı beslenmesi ve katı gıdalara daha ileriki süreçte geçmesi önerilir.  Obezite cerrahisi ile hastanın hipertansiyon, solunum bozukluğu, kolesterol, tip 2 diyabet, uyku apnesi gibi birçok rahatsızlığı da tedavi edilmiş olur.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisinin iki farklı çeşidi bulunmaktadır.  Bunlardan bir tanesi midenin küçültülerek kişinin tükettiği besin miktarının azaltılması, diğeri ise bağırsakların bir kısmı alınarak besin emiliminin azaltılmasını sağlamaktır. Teknolojinin gelişmesi ile obezite cerrahisi alanında farklı teknikler geliştirilmiştir.  Kapalı yöntem denilen laparoskopik obezite ameliyatları sonrasında hasta hızla iyileşir ve günlük yaşamına döner. Bu ameliyatlar ameliyat sürecini kolaylaştırır ve ameliyattan sonra riskleri her geçen gün azaltır. Obezite tedavisinde cerrahi müdahale son yıllarda oldukça fazla tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra obezite cerrahisi sonrasında hasta obeziteden kaynaklanan birçok hastalıktan kısa sürede kurtulmaktadır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme

Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi genellikle hastaların gözünü korkutan durumlardan biridir.  Bazı hastalar ise hassas diyet ve egzersiz yapmasına rağmen aşırı kilolarından kurtulamamaktadır.  Tüp mide operasyonu yani obezite cerrahisi ameliyatından sonra iştah tamamen ortadan kalkar. Çok minik lokmalarla fazlasıyla doygunluk hissi sağlanır.  Bu hastaların özellikle protein ağırlıklı beslenmeleri ve vitamin takviyeleri yapmaları son derece önemlidir ve kendilerine yeni bir beslenme şekli uygulayıp bunu hayata geçirmeleri gerekir.  Obezite cerrahisi uzun dönemde son derece başarılı operasyonlardan biridir.  Bu nedenle gerek hekimler gerekse hastalar tarafından çok fazla tercih edilmektedir.  Ancak obezite tüp mide operasyonundan sonra diyet ve egzersiz uygulamasına hasta devam etmelidir.  Tüp mide operasyonu yaptıran hastaların ilk 2 hafta mutlaka sıvı gıda tüketmeleri ve bu süreçte yarım yağlı süt türevi ürünleri tüketmesi istenir.  Operasyondan sonra kas kaybının yaşanmaması için günlük protein miktarına mutlaka uyulması gerekir.  Bunun için hastalara ameliyattan sonra önerilen beslenme şekli sıvı gıdaların yudumla içmeleri ve doygunluk hissi hissedildiğinde bırakmaları istenir.  Mutlaka yavaş yavaş sıvı gıdaları tüketmeleri gerekir.  Başlangıçta ameliyattan sonraki ilk saatlerde mide ağrısı ve bulantı hissedilebilir ancak bu belli bir süre sonra ortadan kalkar.  Ancak sıvı gıdaların fazla alınması durumunda kusma refleksi oluşacağından bunları yudum yudum ve doyma hissi gerçekleştiğinde bırakmaları gerekir.  Gazlı içeceklerden gıdalardan uzak durmaları gerekir.  Daha sonra ise yavaş yavaş katı gıdalara geçmelidir.  Proteini et ve tavuk suyu biçiminde tüketmeli yağsız süt içmeli ve tanesiz ve posasız kalorili çorbalar içerek bu süreci atlatmalıdır.  Daha sonra ise normal katı kür biçiminde beslenmeye geçmeleri önerilmektedir.

Obezite Cerrahisi Çeşitleri

Günümüzde birden fazla obezite cerrahisi çeşitleri bulunmaktadır.  Bunlar;

  • Slevee gastrektomi ( tüp mide ameliyatı)
  • Gastrik band (mide kelepçesi) (artık uygulanmamaktadır)
  • Mide bypass
  • Duodenal switch

Slevee Gastrektomi (Tüp Mide Ameliyatı)

Tüp mide operasyonu Dünyada ve Türkiye’de yaygın olarak yapılan obezite tedavilerinden biridir.  Mide hacminin küçültülmesi biçiminde yapılır.  Bu operasyonla hastanın kısa sürede doyması hedeflenmektedir.  Tüp mide operasyonu midenin üst kısmında bulunan açlık hormonu olarak bilinen bölgenin alınması ile gerçekleştirilir.

Gastrik Band (Mide Kelepçesi)

Tüp mide operasyonu kadar yaygın olmasa da günümüzde obezite cerrahisi ve tedavisi olarak kabul gören operasyonlardan biridir.  Mideye kelepçe veya bant uygulanarak iştahın azalması ve yine az bir gıda ile doygunluk hissi yaratılması hedeflenir. Günümüzde uygulayan sadece birkaç klinik kalmıştır.

Gastrik Plikasyon ( Mide Katlanması)

Gastrik plikasyon operasyonunda midenin kendi üzerine katlanması ile mide hacminin küçülmesi sağlanır.  Obezite cerrahisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Uzun dönem sonuçlarında başarısının düşük seyretmesi nedeniyle pek tercih edilmemektedir.

Mide Bypass

Birden fazla çeşidi olan bu operasyonda genel olarak midenin hacmi küçültülür. İnce bağırsaklar midenin bu bölümüne bağlanarak işlem gerçekleştirilir.  Özellikle diyabet hastası olan hastalara kurtulma şansı veren operasyonlardan biridir.  Metabolik cerrahi alanında en yaygın yapılan operasyonlardır.

Duodenal Switch

Duodenal switch operasyonunda yine tüp mide operasyonu gibi mide küçültülerek gelen besinlerin direk ince bağırsağı geçmesi sağlanmaktadır.  Bu operasyonla obezite ve diyabet tedavisi yapılmakta ve çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Obezite Cerrahisi Sonrası

Obezite cerrahisi sonrasında hastanın beslenme süreci son derece önemlidir.  Ameliyattan sonraki ilk 3 hafta hasta çok az olmak koşuluyla sıvı gıdalarla beslenir.  Ancak günde 1,5 litre su içmesi önerilir.  İlk haftalarda ve daha sonraki süreçlerde protein alımı son derece önemlidir.  Aynı zamanda takviye edecek gıdalarla hastanın besin ve vitamin kaybı önlenmelidir.  Ameliyattan 1 ay ve daha sonraki süreçte ise hasta posasız yiyecekler tüketmeli.  Çorba, et suyu ancak bunlar başlangıçta posasız daha sonra posalı ve taneli olarak tüketilmeli.  Protein alımı bu operasyonlardan sonra son derece önemlidir.  Kas kaybı olmaması açısından mutlaka diyetisyenin belirlediği programla hayatına devam etmelidir.

Obezite Cerrahisi Fiyatları 2020

Obezite cerrahisi farklı çeşitliliğe sahip operasyonlardır.  Bu nedenle obezite cerrahisi fiyatları konusunda doğru bilgiye operasyonu gerçekleştirilecek olan hekimle görüşerek ulaşmak en doğru yollardan biridir.  Bu konuda ameliyatın yapılacağı hastane hekimin deneyimi ve tecrübesi ayrıca hangi tür obezite cerrahisi uygulanacağı, ameliyatta kullanılan malzemelerin kalitesi, güvenilirliği obezite cerrahisi fiyatlarını değiştirmektedir.  Öncelikle böyle bir ameliyatı yaptırabilecek koşullara hastanın sahip olup olmadığının incelenmesi ve buna karar vermesi gerekir. Ardından böyle bir operasyonun maliyetinin ne olduğu hekimle görüşülerek karar verilmesi en sağlıklı olandır. Obezite Cerrahisi detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.