Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide)

blank

Tüp mide ameliyatı nedir?

Tüp mide ameliyatı midenin büyük kısmının alınıp, dar uzun bir tüp şekilde mide bırakılmasıdır. Çıkartılan kısım yaklaşık mide hacminin %80 ini oluşturmaktadır. Yediklerimizin miktarını kısıtlayan bir ameliyattır. Emilimi bozmadığı için çoğu hastada ciddi ve uzun süren vitamin eksiklikleri görülmez.

Tüp mide ameliyatı iştahı azaltır

Tüp mide ameliyatının yaşam şeklinde daha kolay değişiklik yapmamıza imkan veren en önemli faydası iştahı azaltmasıdır. Midenin çıkarılan kısmından iştah hormonu “ghrelin” salgılanır. Ameliyattan sonra bu hormon miktarı azalmasına bağlı olarak eskisi gibi iştah görülmez. Bu durum yaşam şeklinin daha kolay sağlıklı ve sürdürülebilir bir hale gelmesini sağlar.

Tüp mide ameliyatına hazırlık ve ameliyat süreci nasıldır?

Ameliyattan önce yaklaşık 2 günlük bir hazırlık süreci vardır. Ameliyata engel bir durum varlığı ya da kilo vermenize engel bir hastalık varlığı araştırılır.

Ameliyat yaklaşık 40 dakika ile 1,5 saat arasında sürmektedir. Ameliyattan sonra hastalar 4. saatte ayağa kalkabilirler. Genelde 3 gece hastanede kalmanız gerekir. 4. gün taburcu olan hastalar, ameliyattan sonra ilk 3 hafta doktorunuz ve diyetisyeninizin anlattığı şekilde sıvı gıdalar ile beslenmelidir. Zaten ameliyattan sonra 2. gün diyetisyenimiz size nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda gerekli bilgileri anlatacaktır.

Kısaca tüp mide ameliyatı en az zararla en fazla faydayı sağlayabilecek obezite cerrahisinin en sık uygulanan, güvenli bir cerrahi yöntemdir.